Kask rowerowy to z pewnością najważniejszy element wyposażenia rowerzysty. Chroniąc głowę przed urazami, ma największy wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Jego brak może mieć więc fatalne skutki dla zdrowia, a nawet życia. Jak więc odpowiednio dobrać kask, aby w pełni spełniał swoje zadania, nie obniżając przy tym komfortu jazdy rowerem?
Mandat za brak kasku?
Obowiązek jazdy w kasku rowerowym jest przedmiotem sporu już od wielu lat. Obecny stan prawny nie wymaga jednak od rowerzysty zakładania kasku za każdym razem, gdy wsiada na rower. Przepisy te mogą przez długi okres czasu pozostać w niezmienionej formie, gdyż istnieje obawa, że ich modyfikacja mogłaby zniechęcić wiele osób do podróżowania jednośladami. Mimo wszystko, chcąc czuć się bezpiecznie podczas jazdy rowerem, czy też biorąc udział w wyścigach, należy się w kask bezsprzecznie zaopatrzyć.
Dobór odpowiedniego rozmiaru
Źle dobrany rozmiar kasku wpłynie negatywnie nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale przede wszystkim na jej komfort. Trudno sobie wyobrazić jazdę na dłuższą metę w za małym kasku, który uciska głowę, lub dla odmiany w za dużym, który spada na czoło, ograniczając widoczność. Warto zatem przed zakupem zmierzyć obwód głowy w miejscu powyżej brwi i porównać go z obwodem kupowanego kasku. Można także wyposażyć się w model z regulacją rozmiaru, co szczególnie przyda się w przypadku dziecka.
Cechy dobrego kasku
Wykonany jest z wytrzymałych materiałów. Własności amortyzacyjne kasku oparte są głównie o zastosowanie wysoko spienionego polistyrenu, zwanego popularnie styropianem. Ważna jest również powłoka, która najczęściej wykonana jest z poliwęglanu. Lepszym materiałem jest skorupa ceramiczna, cechująca się wyższą wytrzymałością i ochroną przed promieniowaniem UV. Kupując tani kask, nieznanego producenta, warto samemu sprawdzić jego trwałość. Jeżeli kask ugina się pod siłą nacisku rąk, to należy tego typu modele omijać szerokim łukiem. Ich przydatność jest po prostu niewielka. Porządny kask zadba również o naszą wygodę. Ważny jest materiał, który wyściela część wewnętrzną kasku, bezpośrednio przylegającą do głowy. Jeśli tworzywo jest niedostatecznie miękkie to nietrudno będzie o obtarcia skóry. Warto więc zwrócić uwagę na tę pozornie błahą cechę. Kask służący jeździe rekreacyjnej powinien być wyposażony również w otwory wentylacyjne. Poprawiają one przepływ powietrza w obrębie głowy i kasku, dzięki czemu jazda w nim staje się mniej uciążliwa. Oczywiście im większą powierzchnię kasku pokrywają otwory wentylacyjne, tym mniejsza staje się jego wytrzymałość. Producenci tanich kasków wykorzystują to udogodnienie, celowo montując duże elementy wentylacyjne, tak aby oszczędzić na powierzchni amortyzującej uderzenia. Warto także sprawdzić, czy wspomniane otwory zasłonięte są siatką, która zapobiega dostawaniu się do wnętrza kasku wszelkiego rodzaju insektów. Popularne modele posiadają także wbudowany daszek z przodu kasku. Przy słonecznej pogodzie chroni on nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jego obecność jest przydatna także w czasie deszczu, gdy chroni twarz przed spadającymi kroplami. Wszystkie cechy kasku wpływają na jego wagę. Porządny kask musi być więc nie tylko wygodny, wytrzymały, ale także lekki, tak aby nasza głowa miała jak najmniejszy ciężar do noszenia.
Typy kasków
Najpopularniejsze z nich to kaski typu MTB, których ekonomiczne wersje często określane są mianem miejskich. Posiadają liczne otwory wentylacyjne, wygodne zapięcia pod brodą, a także praktyczny daszek. Ich jakość wykonania najczęściej uzależniona jest od ceny. Wysokiej jakości kaski uznanych producentów takich, jak np. Giro, Bell, czy Uvex można kupić już za ok. 150 zł. Bardzo podobne do kasków MTB są kaski szosowe. Najczęściej odróżniają je od siebie lepsze własności aerodynamiczne tych drugich oraz brak daszka. Odmienną budową wyróżniają się kaski wyczynowe, a więc fullface oraz „orzeszki”. Pierwszy z nich bardziej przypomina kask motocyklowy, gdyż ma za zadanie chronić nie tylko głowę, ale także żuchwę. Cechą drugiego jest połączenie wysokiego stopnia ochrony z dobrą widocznością. Pomimo tego, że kask nie należy do obowiązkowego wyposażenia rowerzysty, to warto zdecydować się na jego zakup. Co prawda zmniejsza on komfort podróżowania, ale z drugiej strony pozwala wierzyć, że w przypadku kolizji zminimalizuje obrażenia głowy.
Odzież rowerowa
Jazda na rowerze jest jedną z najchętniej wybieranych aktywności fizycznych. Każdy, kto uprawia ten sport, dobrze wie, że najważniejsze w trakcie jazdy są komfort i bezpieczeństwo. Warto więc nie tylko zadbać o wysoką jakość akcesoriów rowerowych, ale także zainwestować w specjalną odzież przeznaczoną do jazdy jednośladem. Ta odzież to nie tylko koszulka i spodenki. To także lub przede wszystkim, kask, rękawiczki oraz okulary, bez których wyprawa rowerowa wcale nie jest przyjemna.
Niektórym rowerzystom wydaje się, że nie potrzebują specjalnej odzieży do jazdy rowerem. Fakt, jeśli z roweru korzystamy sporadycznie i na krótkich dystansach, to nie musimy od razu kupować pełnego rynsztunku kolarskiego. Jednak czy luźna koszulka i spodenki lub sukienka zdadzą egzamin w wielokilometrowych podróżach? Najlepiej zapytać tych, u których tego typu ubrania spowodowały otarcia skóry, bolesne zaczerwienienia lub pęcherze. Niewłaściwa odzież to także ryzyko wypadku. Wkręcający się w szprychy koła lub zahaczający o inne części roweru materiał może doprowadzić do niespodziewanej wywrotki. Dlatego każdy, kto regularnie jeździ na rowerze, wie, jak ważny jest strój. A dobrej jakości odzież rowerową można kupić za względnie nieduże pieniądze.
Charakterystyka odzieży rowerowej
Kompletny strój do jazdy na rowerze powinien się składać z następujących elementów: koszulki, spodenek, kasku, rękawiczek oraz okularów. Kupować je warto w profesjonalnym sklepie rowerowym, choć coraz częściej można je znaleźć nawet w supermarketach. Pierwszym i najważniejszym kryterium, którym powinniśmy się kierować przy wyborze ubrań, jest materiał, a kolejnym – komfort użytkowania. Odzież powinna ściśle przylegać i opinać ciało, lecz nie może krępować ruchów. Równie istotna jest kolorystyka – zastosowanie jasnych kolorów oraz odblaskowych elementów zapewni widoczność i bezpieczeństwo.
Koszulka i spodenki rowerowe
Zarówno dół, jak i góra stroju wykonywane są z lekkich tkanin, dopasowanych do ciała. Ze względu na specyfikę jazdy na rowerze przód koszulki rowerowej nie powinien przepuszczać powietrza. Z kolei plecy zazwyczaj pokryte są przewiewnym materiałem

 z różnymi systemami oddychającymi lub drobną siateczką. Taka konstrukcja, w odróżnieniu od zwykłych bawełnianych T-shirtów, odprowadza pot i chroni przed zimnem. Spodenki rowerowe dodatkowo mają specjalną wkładkę w kroku, która chroni przed otarciami, działa amortyzująco i antybakteryjnie.
Kask rowerowy
Niestety bardzo często jest ignorowany przez użytkowników rowerów. Dlaczego? Bo uważają go za niewygodny i zbędny, a przecież kontuzje głowy są najniebezpieczniejsze. Nowoczesne kaski rowerowe są wbrew pozorom bardzo lekkie i wygodne. Otwory znajdujące się na skorupie odpowiadają za utrzymanie właściwej wentylacji głowy. Pamiętajmy, że kask musi być dobrze dopasowany do głowy, nie może się zsuwać w trakcie jazdy. Dlatego przed zakupem powinniśmy dokładnie zmierzyć obwód głowy.
Okulary rowerowe
Ochrona oczu ma niebagatelne znaczenie dla kolarzy, zwłaszcza podróżujących na długich dystansach lub po górach. Narażanie oczu na promieniowanie słoneczne może mieć bardzo groźne, nieodwracalne skutki. Chroniąc się przed ostrym słońcem, zazwyczaj mrużymy oczy, jednak ta metoda zmniejsza nasze pole widzenia. Ponadto jesteśmy narażeni na urazy mechaniczne w postaci owadów, drobnych kamieni lub pyłków. Warto zatem zainwestować w parę okularów uznanej marki z porządnym filtrem UV.
Rękawiczki rowerowe
Być może nie dla każdego stanowią obowiązkowy element ubioru, jednak mogą się przydać w różnych okolicznościach. Rękawiczki krótkie zwiększają komfort i zabezpieczają przed otarciami osoby o delikatnej skórze. Rękawiczki długie są natomiast niezastąpione podczas uprawiania ekstremalnych sportów, takich jak downhill, freeride lub inne. Modele zimowe to priorytet dla osób jeżdżących zimą.