Popularność i spadek cen urządzeń do nawigacji satelitarnej sprawił, że wiele osób nie wyobraża sobie żadnego dalszego wyjazdu samochodem, bez pomocy ze strony systemu GPS. A czy wybierając się na wyjazd rowerowy w nieznane, możemy liczyć na to, że uda się zabrać ze sobą takie urządzenie? Jest to jak najbardziej możliwe, producenci wypuszczają obecnie na rynek coraz to nowsze rozwiązania – także przystosowane dla rowerzystów. Warto dobrze poszukać, często na aukcjach internetowych można kupić używane modele, w bardzo dobrych cenach, dużo niższych niż nowe egzemplarze. Dlaczego skłaniałbym się ku używanym modelom? Ponieważ takie nawigacje rowerowe bardzo tracą na wartości i można kupić niezły, mało używany model w bardzo okazyjnej cenie.
Urządzenia do nawigacji rowerowej muszą spełniać kilka warunków:
– wytrzymała bateria + możliwość ładowania w terenie (trzeba dokupić osobno)
– wytrzymałość na wstrząsy, kurz i wodę
– łatwość obsługi
– dokładność map, zwłaszcza podczas jazdy w terenie
– czuła antena, przydatna podczas jazdy w lesie
– możliwość wgrywania dodatkowych map (i ich aktualizacji)
Znaleźć urządzenie, które będzie spełniało wszystkie powyższe punkty nie jest łatwo. Na samym początku należy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jakich warunkach będziemy chcieli skorzystać z nawigacji. Jeżeli jeździmy po asfaltowych drogach, być może wystarczy nam nawigacja wbudowana w telefon komórkowy. Jednak gdy chcemy się wybrać w ciężki teren i leśne bezdroża – warto mieć ze sobą trochę wytrzymalszy sprzęt. Poniżej opis kilku metod – jak skorzystać z nawigacji na rowerze.
1) Telefon z wbudowanym odbiornikiem GPS
Nawigacja rowerowa
Wbudowany odbiornik GPS ma obecnie większość telefonów ze średniej i wysokiej półki. Warto zadbać o wodoszczelny pokrowiec, który ochroni telefon przed wodą, kurzem i błotem oraz o uchwyt którym przymocujemy naszego iPoda, Nokię czy Samsunga do kierownicy. Wadą takiego rozwiązania jest nieduży wyświetlacz, który utrudnia przejrzenie większego wycinka trasy. Warto przyjrzeć się rowerowym aplikacjom na telefon, które ułatwiają jazdę i często trening rowerowy.

Aplikacja mobilna Szlaki Mazowsza została stworzona w ramach projektu o tej samej nazwie. Jest to praktyczne narzędzie dla nowoczesnego turysty, pozwalające na nawigację po szlakach turystycznych Mazowsza oraz dające dostęp do bogatej bazy informacji o najciekawszych miejscach położonych w ich pobliżu. Aplikacja korzysta z tych samych danych o obiektach i szlakach, które są prezentowane na stronie i geoportalu znajdującymi się pod adresemwww.mazowsze.szlaki.pttk.pl. Projekt Szlaki Mazowsza ma na celu popularyzację turystyki aktywnej, wzbogacenie bazy informacyjnej dla turystów oraz wdrożenie nowego produktu turystycznego w postaci regionalnego systemu szlaków turystycznych. W aplikacji zintegrowanej ze stroną internetową znaleźć można np. szlak przechodzący przez Legionowo, szlak czarny biegnący przez Świdry Wielkie do Białej Góry czy też pętlę biegnącą szlakiem żółtym Augustów – Rożki.

Aplikacja mobilna umożliwia przeglądanie na mapie wszystkich szlaków pieszych Mazowsza oraz szlaków rowerowych znajdujących się w południowej części regionu. Do każdego szlaku przyporządkowane zostały obiekty, a wśród nich ciekawe miejsca krajoznawcze, przyrodnicze (parki krajobrazowe, rezerwaty, zbiorniki wodne itp.) oraz inne obiekty atrakcyjne dla turysty. Znaleźć tu można także wiele informacji na temat wsi i miast, przez które przebiegają szlaki. Na trasie wycieczki pojawi nam się np. informacja o takich miastach jak Pułtusk lub Grodzisk Mazowiecki, czy też o wsi Adamów lub Czersk. Wśród interesujących miejsc znajdziemy np. Rezerwat „Okólny Ług”, Centrum Rzeźby Polskiej w miejscowości Orońsko czy też wiele zespołów parkowo-pałacowych. 

Do każdego ze szlaków znajdujących się w aplikacji przypisane są miejsca interesujące znajdujące się w jego pobliżu. Można także zobaczyć jego profil wysokościowy, kolor oznakowania w terenie, a także przejrzeć dane o długości szlaku oraz odległości innych szlaków lub obiektów od aktualnego położenia użytkownika. Aplikacja daje nie tylko możliwość nawigowania po wybranym szlaku, ale także opcję wskazania dojazdu do wybranego punktu oraz wyszukania ciekawych miejsc w pobliżu. 
Wszystkie szlaki dostępne w aplikacji zostały zaznaczone zbiorczo na mapie, różnymi kolorami, odpowiadającymi kolorom szlaku w terenie. 
Aplikacja wykorzystuje technologię GPS i działa w trybie offline.