Długie wycieczki rowerowe to dla jednych sporadyczna rozrywka, a dla innych sposób na życie. Nieważne, w jaki sposób jeździsz. Istotne jest to, czy masz wszystko, co potrzebne do jazdy rowerem. Uprawianie sportu amatorsko lub profesjonalnie wymaga odpowiedniego sprzętu. Jeśli twoją pasją jest kolarstwo, ale wciąż zastanawiasz się nad dobraniem licznika rowerowego, oto krótki poradnik dla ciebie.
Po pierwsze, licznik
Licznik rowerowy to mały, lecz bardzo znaczący sprzęt podczas jazdy rowerem. Wszystko zależy od tego, jakie są twoje potrzeby. Dopiero zaczynasz swą przygodę z kolarstwem, a może jesteś profesjonalistą i szukasz bardziej specja

listycznego sprzętu? Dla zawodowców jest to jedno z najważniejszych akcesoriów, niezbędnych podczas treningu. Monitoruje osiągnięcia, wyniki i pomaga w odpowiednim modyfikowaniu codziennych treningów. W przypadku amatorów licznik może sprawić, że podróż stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza, ale też pomoże w ocenieniu własnych postępów i możliwości.

Liczniki można podzielić na kilka kategorii. Zaczniemy oczywiście od liczników podstawowych, które posiadają niezbyt dużą gamę funkcji.

Podstawowe funkcje liczników
Licznik rowerowy powinien posiadać funkcje takie jak prędkość aktualna, prędkość średnia, maksymalna, dystans całkowity, zegar i czas jazdy. Warto zwrócić uwagę, czy nasz licznik posiada od pięciu do ośmiu podstawowych funkcji. W sklepach dostępne są liczniki przewodowe lub bezprzewodowe. Bardziej zaawansowane posiadają dodatkowe funkcje, takie jak pulsometr, licznik kadencji, spalonych kalorii itp. Liczniki pełnią także funkcję komputerków treningowych, które wyposażone są w cyfrową transmisję danych, co pomaga w analizie treningu.

Nawigacje rowerowe
Nawigacje rowerowe zazwyczaj zawierają moduł GPS i szczególnie przeznaczone są dla długodystansowców. Tak naprawdę tylko około 10 procent rowerzystów potrzebuje aż tak wymagającego oraz kosztownego sprzętu. Amatorzy zapewne mogą zadowolić się podstawowym licznikiem rowerowym, który umili podróż, a także amatorskie treningi. Najważniejszy wybór dotyczy licznika przewodowego lub bezprzewodowego, bo tutaj i dla amatorów, i dla profesjonalistów uwypukla się zasadnicza różnica.
Jakość, wygoda, cena
Zaletą licznika przewodowego jest mały koszt, brak zakłóceń w transferze impulsów, lecz niestety łatwo go także uszkodzić. Istotne jest odpowiednie zamontowanie przewodu, który komunikuje czujnik z centralą, aby nie przeszkadzał w rowerowych eskapadach.

Licznik bezprzewodowy to zdecydowanie droższe, ale i wygodniejsze rozwiązanie. Przede wszystkim nie ma kabla, który może przeszkadzać w jeździe. Łączność odbywa się za pomocą fal radiowych. Część liczników można kupić w wersji analogowej, chociaż już coraz trudniej je dostać. Przy liczniku analogowym mogą nastąpić zakłócenia w obrębie silnego pola magnetycznego. Do wyboru są także liczniki cyfrowe, które są bardziej stabilne, lecz i stosunkowo droższe.

Przy zakupie licznika warto spojrzeć trzeźwo na nasze oczekiwania. Kupowanie bardzo specjalistycznego sprzętu przy jeździe typowo rekreacyjnej mija się z celem. Na pewno warto zakupić licznik znanej marki, który będzie gwarancją jakości. Przy doborze licznika trzeba także zwrócić uwagę na wodoszczelność oraz odporność na wstrząsy. Oczywiście marka nie zawsze gwarantuje najwyższą jakość produktu, dlatego warto zapytać sprzedawcę, co może nam zaoferować, abyśmy mogli dostosować licznik do odpowiedniego stopnia zaawansowania.